To jedyne miasto położone na dwóch kontynentach i jedyne, w którym dwie tak odmienne kultury zamiast zderzyć się, przeniknęły się wzajemnie
Stambuł można poznawać na wiele sposobów. Najlepiej wypróbowany wiedzie szlakiem dawnych imperiów: bizantyjskiego i osmańskiego. Należy więc zwiedzić pałac sułtański Topkapi z haremem i skarbcem, bazylikę Hagia Sophia, Błękitny Meczet, pozostałości antycznego hipodromu, skąd pochodzą słynne konie wywiezione przez krzyżowców do Wenecji, wreszcie Kościół na Chorze z bizantyjskimi mozaikami. Turyści znad Wisły znajdą w Stambule wiele polskich śladów. Stanisław August Poniatowski założył tu Polską Szkołę Języków Orientalnych, mieszkał tu i zmarł Adam Mickiewicz. Na przedmieściach Stambułu leży również Adampol, polska osada, którą w 1848 roku założył książę Adam Czartoryski. Polonezköy, jak mawiają Turcy, jest obecnie ulubionym miejscem wypoczynku dla mieszkańców metropolii.
Koniecznie trzeba przepłynąć statkiem pod Mostem Bosforskim, potężną konstrukcją wzniesioną w 1973 roku, która po raz pierwszy w historii miasta na stałe połączyła część europejską i azjatycką. Na koniec, po trudach całodziennej wędrówki, warto usiąść na samym krańcu Europy i spoglądając na Azję, wypić filiżankę znakomitej kawy po turecku.
Stambulskie przeboje:
* Hagia Sophia, zaliczana do siedmiu cudów świata; świątynia, zbudowana przez bizantyjskiego cesarza Justyniana w VI wieku, niepodzielnie królowała jako największy kościół chrześcijańskiego świata aż do osmańskiego podboju Konstantynopola w 1453 roku. (Sultanahmet, naprzeciwko pałacu Topkapi)
* lampka wina z piwnic monastyru na wyspie Prinkipo (Buyukada)
* zakupy na najsłynniejszym stambulskim targu, tzw. Wielkim Bazarze, gdzie znajduje się ponad cztery tysiące sklepików (Kapali «arsi)
* panorama miasta z wieży Galata (Istiklal Caddesi)
* Błękitny Meczet, który miał swą urodą przyćmić dzieło Justyniana (Hipodrom, Sultanahmet)
* keskec, tradycyjne danie z kurczaka i pszenicy, posypane ostrą papryką i polane roztopionym masłem
* kąpiel w jednej z licznych łaźni tureckiej
* kilkugodzinny rejs statkiem po Bosforze
POLECAM
Pałac Topkapi, zbudowany tuż po zdobyciu Konstantynopola przez sułtana Mehmeda, przez trzy wieki był główną rezydencją osmańskich władców. Oprócz sułtana mieszkało w niem ponad trzy tysiące osób, w tym trzysta kobiet z haremu władcy. Budowniczowie nie szczędzili pieniędzy na dekorację kilkuset komnat oraz fontann. Obecnie w pałacu, którego powierzchnia jest dwukrotnie większa od powierzchni Watykanu bądź – jak kto woli – o połowę mniejsza od obszaru Księstwa Monako, prezentowane są liczne wystawy. Można tu obejrzeć jedną z najbogatszych na ćwiecie kolekcji zegarów, ćwięte dla wyznawców islamu relikwie (miecz, łuk i płaszcz Mahometa), a także jeden z największych diamentów ćwiata – Spoonseller Diamond. (Sultanahmet, Eminonu)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz